En iyi cevap
232 + 176 = 408 puan

Görmek için tıklayın

-----------------------------

Yarışma puanları şu formülle hesaplandı:

530 + (toplam - 370) x 15
Cevabı gönderen :


Yiğit Eroğuz (ilk hafta)

Puan: 1100
Yarışma puanı: 1177


OYUN 29 Cevap gönderen: 54 kişi
5 kareyle oluşturulabilecek farklı şekillerin hepsine pentomino denir. Bir pentominonun döndürülmesi ve/veya ters çevrilmesi ile elde edilen şekiller de aynı pentominodur. Her pentomino bir harfle gösterilir.
Yandaki şekilde pentominolar altılı iki gruba ayrılmış, her gruptan bir pentominonun boyutları ikiye katlanmış ve iki adet "köşe çiti" oluşturulmuştur. Çiti oluşturan pentominolar birbirlerine en az bir birim kenar ile komşudurlar. Birinci şekilde iki sabit duvar ve pentominolardan oluşmuş çitle çevrilmiş alan 160 birim kare, ikincide ise 109 birim karedir. Toplam, 269.
Amacınız aynı kurallara uyarak bu toplamı yükseltmek. Yarışma puanınız ise daha sonra belirlenecek formülle hesaplanacak. Çitleri oluşturmak için pentomino programını kullanabilirsiniz. 13 Mayıs akşamına kadar cevap gönderenlerin puanları 1.07 ile çarpılacaktır.
Gönderim şekli:
Cevabınızı, yarisma@otuzoyun.com adresine ad-soyadınız ile birlikte resim, excel dosyası ya da şu formatta gönderebilirsiniz: Her pentominonun 5 karesini de o pentominonun sembolü olan harfle gösterin. İkiye katlanmış olan pentominolar için de her kare için 4, toplam 20 harf kullanın. Örneğin yukarıdaki ilk şekil için:
LLLL
  LZZZZ
  ZZZZ
   ZZ
   ZZ
   ZZZZ
   ZZZZ ...