Ana sayfa  

30 Nisan 2000

Şapkalar sorusunun cevabı
A, iki beyaz şapka görmüş olamaz. Eğer öyle olsaydı;
"B ve C'nin şapkası beyaz, bu durumda benimki siyahtır." der ve şapkasının rengini bilirdi.
A'nın hayır cevabı vermesi üzerine, B ve C'nin şapkalarından en az birisinin renginin siyah olduğu anlaşılmıştır.

Şimdi B'ye gelelim: B, C'nin şapkasının beyaz olduğunu görseydi; yukarıdaki mantıktan kendi şapkasının siyah olduğunu anlardı. B, "Hayır bulamadım." dediğine göre; C'nin şapkası siyah olmalıydı.

C de yukarıdaki iki mantıktan başındaki şapkanın siyah olduğunu anlamış ve "Evet buldum,siyah." demiştir.Cihan 21:23 :: (1) yorum

29 Nisan 2000

Şapkalar
Bir kutuda 3 siyah ve 2 beyaz şapka bulunmaktadır. A,B ve C adlarını vereceğimiz üç kişi kutudan birer şapka seçip kendi başına takmıştır. Üçü de kendi başındaki şapkayı görememektedir.

A adlı kişi, B ve C'yi;
B adlı kişi,C'yi görebilecek şekilde oturtulmuştur.
C adlı kişi ise kimseyi görememektedir.

A'ya başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda "Hayır",
B'ye başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda yine "Hayır",
C'ye başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda ise "Evet"
cevapları alınmıştır ve C başındaki şapkanın rengini bilmiştir.

C'nin giydiği şapkanın rengi nedir ve nasıl bilmiştir?

NOT: Bu soruda hiçbir kelime oyunu yoktur ve cevap mantıklıdır.
Cevabı yarın akşam.Cihan 17:05 :: (0) yorum
Asal Sayılar ve Mersenne
En büyük asal sayının ne olduğunu biliyor musunuz?

26972593-1

Sayının böyle yazılması ilginizi çekmiş olabilir (Zaten başka türlü yazamazdım:2.098.960 basamaklı).Çünkü bu asal sayı aynı zamanda bir Mersenne sayısı.2'nin herhangi bir kuvvetinden 1 eksik asal sayılara Mersenne sayıları (Aslında asal sayıları) deniyor.En büyük asal sayılar da bu yolla daha kolay bulunuyor.Bu asal sayıyı bulanın adı, Nayan Hajratwala.P II 350 MHz IBM Bilgisayarıyla oyalana oyalana 111 günde bulmuş (yoksa 3 haftada da bulabilirmiş).50,000 $ ödülünü daha önce de alabilirmiş yani.
Daha fazla bilgi için buradan buyurun.


Cihan 14:33 :: (1) yorum

28 Nisan 2000

Fibonacci Dizisi
Fibonacci dizisinin her bir terimi kendisinden önceki iki terim toplanarak bulunuyor.İlk iki terim ise 0 ve 1.Fibonacci dizisi hayatımızda da karşımıza çıkıyor.Örneğin ayçiçeğinin çekirdekleri,bal arılarının soyağacı...

0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 89 144 233 377 610 987 ...

Bu konuda daha geniş bilgiyi, çeşitli soruları ve Fibonacci dizisinin doğaya yansımalarını dev bir kaynak olan Fibonacci Sayıları ve Altın Oran adlı siteden edinebilirsiniz.Cihan 21:18 :: (0) yorum

27 Nisan 2000

Brain.com
www.brain.com:Burada beyin ile ilgili herşeyi bulabilirsiniz.Beyin sağlığı,beyin testleri vs.
Ayrıca IQ testi, dikkat testi, hız testi, beyin performans testi gibi birçok test de mevcut.Bir brain.com e-mail adresi alıp bunların büyük bölümünü uygulayabilirsiniz.Sitede aynı zamanda bilim ve sağlık haberleri ve çok çeşitli konularda ilginizi çekebilecek makaleler de var.Bir uğrayın.


Cihan 15:13 :: (0) yorum

26 Nisan 2000

Anastas mum satsana
Palindromik (dönüşük) cümleler:Tersten okunduğunda da aynısını veren cümleler. Bu işi abartıp hikaye (65.000 kelime),şiir,roman yazanlar bile var.International Palindromes iyi bir kaynak.Çok uzun bir palindromik hikayeyi de barındırıyor.Ayrıca Leo'nun palindrom koleksiyonu'nda 30'un üzerinde dilde yazılmış palindromlar var.Türkçe en başı çekenlerden.

Türkiye'de ise yukarıdaki sitelere kaynak sağlayan bir palindrom sayfası var.
Ayrıca Köksal Karakuş'un sayfasındaki palindromlar da görmeye değer.Burada ayrıca Türkçe'de kelime rekorları,ilginç cümleler ve özel isim kökenlerini de bulabilirsiniz.Cihan 19:10 :: (0) yorum

24 Nisan 2000

En küçük sayı oyunu
Sami Cohen'in fikri ve Murat Kipel'in düzenlediği en küçük sayı oyununun sonucu belli oldu.Oyuna katılmak isteyen herkes herhangi bir pozitif tamsayı gönderecek ve bu sayı gönderilenler arasında en küçük ve tek olansa oyunu kazanacaktı.Oyunu 5 sayısını gönderen Sancar Sallantı kazandı.5 olması ilgi çekici (kendime de pay çıkarayım) çünkü yarışmanın sonuçlarına bakarsak 5'in katsayılarının en az söylenen ve bazen hiç söylenmeyen sayılar olduğu görülüyor.5'in katsayılarını gönderenler de diğerlerinin komplex (!?! :)) sayılar seçmek isteyeceklerini düşünmüş olmalılar.5 ve katsayılarını söylemek kimsenin içinden gelmese gerek.İşte böyle düşünenlerden biri olan ben 10 sayısını seçtim ve benim gibi düşünen iki kişi daha varmış.


Cihan 18:00 :: (0) yorum
Otuz Oyun'a rakip yirmi soru
20 soru: 'Artificial Intelligence' yani yapay zekanın ilk örneklerinden birini bu siteyi kullanarak hem test etmeye hem de gelistirmeye çalışıyorlar. Sitenin amacı kısaca şu: Aklınızdan bir kelime tutuyorsunuz. Site size otomatik olarak 20 tane soru soruyor. Daha sonra ise bu sorulara verdiğiniz cevaplara dayanarak tuttuğunuz kelimeyi tahmin ediyor.Bir bakın.


Cihan 17:31 :: (0) yorum

23 Nisan 2000

Zekablog açıldı
Otuz Oyun Zeka Oyunları sitesinin weblog sayfası açıldı.Burada zeka oyunları ve benzer konularla ilgili düşünceleri,fikirleri ve bazen linkleri ve duyuruları bulabileceksiniz.Fakat bunun için bir weblog takımı kurmak gerekiyor.Böylece daha geniş bir içerik elde edebiliriz.Çok geniş bir içerik olmasa da kaliteli ve sadece konuyla ilgili bir sayfa olacağını düşünüyorum.

Eğer siz de zeka oyunları ile ilgileniyor ve bu sayfaya az da olsa içerik bloglayacağınıza inanıyorsanız bana mail atın.Merak etmeyin; bunun hiçbir zorluğu yok.Gerekli olan bütün bilgiyi (Zaten çok az) size kolayca verebilirim.Maillerinizi bekliyorum.

Daha ayrıntılı bilgi blogger.com.Cihan 11:45 :: (0) yorum